Događaj
od 07.prosinca
do 07.prosinca

srijeda
od 18:00 do 19:00

Sustavi i metodologija protuminskog djelovanja i uloga pčela u otkrivanju eksploziva - snimka je dostupna na našem Facebooku

mjesto održavanja Tehnički muzej Nikola Tesla
datum početka/završetka od 07.12.2022
U srijedu, 7.12.2022. povodom obilježavanja Dana zaštitnika pčela i pčelara, svetog Ambrozija, održat će se dva (povezana) predavanja o tome kako se koriste nove tehnologije i koja je svrha praćenje kretanja pčela na testnim minskim poligonima.
Predavanja će se moći pratiti uživo u Demonstracijskom kabinetu Nikole Tesle u Muzeju te putem Facebook profila TMNT-a, od 18 sati.

Predavači: Ivan Žanić, voditelj ispitivanja, Hrvatski centar za razminiranje - Centar za testiranje, razvoj i obuku i prof. dr.sc. Nikola Kezić, umirovljeni profesor Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Ulaz na predavanja je besplatan.

Zašto su takva istraživanja važna, koji su izazovi i s kakvom opremom rukuju pirotehničari, pojasnit će i pokazati opremu, u prvom predavanju, Ivan Žanić, pirotehničar s dugogodišnjim iskustvom i voditelj ispitivanja Hrvatskog centra za razminiranje.
U posljednjih 30 godina došlo je do velikih geopolitičkih promjena koje izravno ili neizravno utječu na naše živote. U borbenim i ratnim sukobima stradavaju civili i civilna infrastruktura, siju se mine na poljoprivrednim površinama, šumskim putovima, prilaznim cestama do sela i gradova, u kuće i dvorišta postavljaju se improvizirane eksplozivne naprave i mine iznenađenja, a sve s ciljem da se spriječi i ugrozi povratak lokalnog stanovništva u svoje domove.
Stručnjaci u protuminskom djelovanju riskiraju živote da bi stanovništvu omogućili siguran povratak normalnom životu.

Zbog velike mogućnosti stradavanja pirotehničara te zbog olakšavanja njihova posla, istražuju se nove metode i tehnike koje će olakšati i ubrzati razminiranje jer je to dug i težak proces. Jedan od načina je praćenje pčela na testnim minskim poligonima, o čemu će biti riječ u drugom predavanju.
Pčele se dobro orijentiraju u prostoru, a za pronalaženje hrane oslanjaju se na dobro razvijen osjet mirisa. Ukoliko odaberu određenu hranu, ostaju vjerne toj hrani i njezinu mirisu sve dok traje paša, bez obzira što se u okolini javlja novi izvor hrane. Poznavanjem ponašanja i njihove biologije moguće je usmjeriti pčele, na primjer da traže miris koji smo im povezali s izvorom hrane. Pčele je moguće naučiti da aktivno otkrivaju miris eksploziva za četiri do sedam dana, a ostaju zainteresirane za naučeni miris slijedećih jedan do dva dana. Snimanjem pčela u prostoru bespilotnim letjelicama (dronovima) utvrđuje se njihovo okupljanje na prostoru gdje je taj miris prisutan. Miris TNT-a vrlo je diskretan, pa se „obuka“ pčela provodi u mrežastom šatoru i s posebno dizajniranim hranilicama. Do sada je rad na projektu koji će biti predstavljen predavanjem bio sufinanciran EU sredstvima - projekti programa FP7 i sredstvima NATO-a, kroz projekt Science for Peace.


Ivan Žanić - rođen je 1975. u Zagrebu. Posao pirotehničara radi od 2002., nakon što je završio tečaj za pirotehničara na Policijskoj akademiji u Zagrebu. U Republici Hrvatskoj rado je na poslovima razminiranja do 2009. Nakon toga je radio u Africi (Sudan, Uganda, Somalija), Arapskom poluotoku (Saudijska Arabija, Jemen) na uklanjaju i uništavanju minsko-eksplozivnih sredstava (MES), ubojitih neeksplodiranih sredstava (NUS), uklanjanju i uništavanju improviziranih eksplozivnih sredstava (IED), Aziji i Centralnoj Aziji (Kina, Malezija, Indonezija, Tađikistan), Južna Amerika (Kolumbija) SAD i Europa (instruktor za EOD [Explosive Ordnance Disposa] i C-IED). Danas radi u HCR-CTRO (Hrvatski centar za razminiranje - Centar za testiranje, razvoj i obuku), na poziciji voditelja ispitivanja strojeva, zaštitne opreme i metal detektora.

Nikola Kezić - umirovljeni je profesor Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu gdje je bio redoviti profesor u trajnom zvanju na katedri za pčelarstvo. Osim na znanstveno-istraživačkom polju, profesor Kezić istaknuo se na polju popularizacije znanosti. Posljednjih godina vodi inkluzivnu školu za pčelare u koju su uključene osobe s invaliditetom. Član je znanstvenog vijeća CTRO-HCR, EURBEE, Research network for Sustainable Bee Breeding. Redovni je član Akademije poljoprivrednih znanosti. Član je međunarodnog časopisa Journal of Central European Agriculture, čiji je nekadašnji glavni urednik. Profesor Kezić odlikovan je Redom hrvatskog pletera te je redoviti suradnik TMNT-a.
Fotografije događaja