Čovjek, sakupljač hrane i lovac, prije otprilike deset tisuća godina počinje kultivirati biljke i pripitomljavati životinje. Pritom primjenjuje posve nove tehnike i izume, koji uzrokuju velike i korjenite promjene u načinu življenja čovjeka, a zbog jačine promjena to razdoblje obično zovemo "poljoprivrednom revolucijom".
Tako nastaje nova djelatnost poljodjelstvo, koja je usmjerena na proizvodnju biljnih i životinjskih proizvoda potrebnih čovjeku. Za rad se primjenjuju raznovrsna oruđa i tehnike uzgoja.
Odjel upoznaje posjetitelje s osnovnim pojmovima vezanim uz obradu tla i alatima koji se upotrebljavaju u tu svrhu. Podijeljen je na zbirku kopaćih sprava (motike i lopate) i zbirku oraćih sprava (rala, plužice i plugovi).
Osnove poljodjelstva
Kultivirane biljke stavljamo u tlo kako bismo im osigurali uvjete za nesmetan rast i razvoj, a da bismo to mogli uspješno činiti, potrebno je tlo obraditi, odnosno izlomiti i usitniti njegovu površinu. U počecima obrade tla za to se upotrebljavaju vrlo jednostavna ručna oruđa, izrađena od drva, kosti i/ili kamena. Udomaćivanjem životinja – marve dolazi do promjena, pa najteže poslove, u koje svakako spada i obrada tla, preuzimaju životinje. Da bi se snaga životinja učinkovito upotrijebila, nastaju sprežna oruđa, a osobito je važan nastanak pluga, koji će, uz neka usavršavanja, biti osnovno oruđe za obradu tla sve do danas.
Oruđa za ručnu obradu tla
Riječ je o šezdeset devet izložaka, većinom industrijskih proizvoda koji su karakteristični za upotrebu na našim prostorima. Na zidu iza izložaka možemo vidjeti crteže razvoja oruđa za ručnu obradu tla i njihova konstrukcijska rješenja u drugim dijelovima svijeta.
Povijest razvoja oruđa za ručnu obradu tla traje sve do danas jer su se ona, unatoč velikom napretku, održala u nekim uvjetima.
U odjelu su prikazana oruđa koja možemo podijeliti u dvije skupine: motike (pri radu se zamahuje – kopa) I lopate/štihače (pri radu se pritišće – ruje/štiha).
Oruđa za sprežnu obradu tla
Povijest razvoja oruđa za sprežnu obradu tla prikazana je kroz dvije vrste oruđa: rala i plugova, koji se razlikuju prema načinu rada.
Rala
Ralo je najstarija i najjednostavnija oraća sprava koja pri radu ruje i donekle razbacuje zemlju. Sastoji se od dugačke drvene grede gredelja (oje), koja je nosač glavnih dijelova i na koju se s jednoga kraja, obično preko jarma, privezuje tegleća stoka, a na drugom je kraju ručica za upravljanje. Na ručicu se nastavlja plaz, kojim se oruđe oslanja (plazi) o tvrdi dio tla. Kada su ručica za upravljanje i plaz od istoga komada drva, kažemo da ralo ima ralicu. Na vrhu plaza ili ralice nalazi se metalni dodatak lemeš, koji reže zemlju vodoravno s površinom tla, a za rala je svojstveno da je lemeš simetričan. Rala su zastupljena s jedanaest predmeta, od kojih su tri netipična rala jer sadržavaju dijelove karakteristične za plug.
Plugovi
Plug je sve do danas najvažnija oraća sprava, a svojom masivnijom konstrukcijom omogućuje dublje rezanje i prevaljivanje zemlje na jednu stranu, što zovemo oranje (usavršavanje je išlo u smjeru prevrtanja zemlje). Obrada plugom uzrokuje mrvljenje, miješanje i okretanje čestica tla, što tako obrađeno tlo čini vrlo pogodnim za razvoj usjeva. Plug, za razliku od rala, u pravilu ima kolica ornice, na koje se naslanja gredelj, koji je kraći nego kod rala, a rezanje zemlje okomito na površinu tla obavlja se pomoću crtala. Najveća razlika, a ujedno i najvažniji dio pluga jest daska ili odgrnjača, koja osigurava da plug može i prevaljivati (prevrtati) zemlju. Osim toga lemeš je proširen i oštar samo s jedne strane (asimetričan), a najčešće ima dvije ručice za upravljanje. Plugovi su zastupljeni s deset izložaka, od kojih je jedna plužica, koja je prijelazni oblik od rala prema plugu, pa ima svojstva i jednog i drugog oruđa, a pri radu pliće reže i prevaljuje zemlju na jednu stranu. Plužica poput rala nema ornice i nosač glavnih dijelova jest dugački gredelj, a poput pluga ima dasku.
Na lijevoj su strani u odjelu, na zidu u pozadini, oruđa za sprežnu obradu tla, crteži, karte i skice iz kojih možemo doznati nešto više o oranju, konstruktivnim tipovima oraćih sprava i nazivima njihovih dijelova, kao i o njihovoj rasprostranjenosti u Europi i Aziji.
U nastojanju da proširi ovaj odjel, da prikaže i druge načine i sredstva kojima se čovjek može koristiti prirodnim bogatstvima, a da istovremeno ne nanese štetu prirodnom okolišu, u okviru odjela postavljen je i Apisarij – postav staklenih oglednih košnica sa živim pčelama.
Apisarij
Pripitomljavanjem su mnoge životinjske vrste ukroćene i postale poslušne čovjeku. Neke životinje koje danas smatramo domaćima, primjerice pčele, po svojim se navikama ne razlikuju od divljih. Njihovo udomaćivanje možemo zahvaliti vještini čovjeka da shvati prirodu njihova ponašanja i da to iskoristi kako bi od njih dobio ono što želi.
Povijest uzgoja pčela u Apisariju je prikazana četirima košnicama i jednom jednostavnom napravom, citkom.
Pčele i tehnika uzgoja
Posebnost je Apisarija u živim pčelama koje su smještene u tri košnice sa staklenim stijenkama. Iz košnice vode prolazi zaštićeni pleksistaklom koji omogućuju pčelama nesmetan izlazak iz Muzeja. Pčele se na taj način same opskrbljuju za osnovne životne potrebe.