Događaj
od 28.siječnja
do 30.siječnja

utorak/četvrtak
od 17:00 do 19:00

Dani Nikole Tesle

mjesto održavanja Tehnički muzej Nikola Tesla
datum početka/završetka od 28.01.2025

Dani Nikole Tesle, 28. - 30.1.2025.
Vrijeme održavanja: 17.00 i 18.00 sati
Organizator: Tehnički muzej Nikola Tesla, Zagreb
Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb, kino dvorana i Demonstracijski kabinet Nikola Tesla.

Tehnički muzej Nikola Tesla nastavlja s tradicijom obilježavanja života i rada jednog od najvećih izumitelja u povijesti. Program je zanimljiv i raznovrstan, a uključuje sljedeća događanja:

UTORAK, 28. siječnja 2025., u 17 sati (kino dvorana Muzeja)
Gostovanje Udruge Nikola Tesla – genij za budućnost u 17 sati u kino dvorani Muzeja.
- Otvorenje natječaja za Godišnju nagradu „Nikola Tesla – genij za budućnost 2025.“
- Predavanje: „Digitalni novac – budućnost s velikim rizicima“, uz prezentacija knjige „Memento moneta“ i raspravu
Predavač i autor knjige: dr. sc. Ivor Altaras Penda, sveučilišni profesor
Više na: https://www.unt-genius.hr/blog/index.php

SRIJEDA, 29. siječnja 2025., u 18 sati (kino dvorana Muzeja)
- Franjo Vuković: „Tehnika visokog napona i praćenje grmljavinske aktivnosti u Republici Hrvatskoj“

ČETVRTAK, 30. siječnja 2025.
- Renato Filipin: „Ostavština Nikole Tesle“ u 17 sati (Demonstracijski kabinet Nikola Tesla)
- Davor Jadrijević: Teslin bežični prijenos energije u 18 sati (kino dvorana Muzeja)

Broj mjesta je ograničen, a besplatne ulaznice podižu se na dan predavanja od 9 do 17 sati na blagajni Muzeja. Ulaznice je moguće i unaprijed rezervirati na telefon 01/4844-050 tijekom radnog vremena blagajne muzeja od 28. siječnja 2025.

TEHNIČKI MUZEJ NIKOLA TESLA
Savska cesta 18, Zagreb
091 3365326, marijo.zrna@tmnt.hr

 

Opis programa:

UTORAK, 28. siječnja 2025., u 17 sati (kino dvorana Muzeja)
Otvorenje natječaja za Godišnju nagradu „Nikola Tesla – genij za budućnost 2025.“

Natječaj za ovogodišnju nagradu otvara se šesnaestu godinu zaredom. Natjecatelji će se moći iskušati u tri kategorije, Kvizu znanja iz fizike i općeg znanja o Nikoli Tesli namijenjenom djeci i mladima, Kreativni i inovativni proizvod, uporabni predmet ili suvenir inspiriran likom i djelom Nikole Tesle ili replika Teslinog izuma i Projekti iz područja proširenog Teslinog djelovanja poput zaštite okoliša i obnovljivih izvora energije.

Ivor Altaras Penda održat će predavanje pod nazivom „Digitalni novac – budućnost s velikim rizicima“ uz prezentacija knjige „Memento moneta“ i raspravu.

SRIJEDA, 29. siječnja 2025., u 18 sati (kino dvorana Muzeja)
Franjo Vuković: „Tehnika visokog napona i praćenje grmljavinske aktivnosti u Republici Hrvatskoj“

Na prezentaciji će biti prikazano nastavno i znanstveno-istraživačko djelovanje Laboratorija za visoki napon Sveučilišta u Zagrebu, Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Laboratorij se ističe kao ključna institucija u praćenju i istraživanju grmljavinskih aktivnosti na području Republike Hrvatske. Jedna od temeljnih znanstveno-istraživačkih aktivnosti Laboratorija uključuje praćenje grmljavinskih pojava putem zemaljskog sustava za detekciju munja (Lightning Location System – LLS), kao i detaljno motrenje grmljavinske aktivnosti u vjetroelektrani na jugu Hrvatske. U sklopu ovih istraživanja koristi se napredni sustav za mjerenje struja munje temeljen na Rogowskijevoj zavojnici, kao i visoko sofisticirana ultra brza kamera koja snima brzinom od skoro 30000 slika u sekundi. Bit će prikazani spektakularni usporeni videozapisi munja koje su udarile u lopatice vjetroagregata, obližnje tlo, kao i one koje su se manifestirale kao međuoblačna pražnjenja. Ova istraživanja pridonose boljem razumijevanju grmljavinskih aktivnosti i njihovog utjecaja na infrastrukturu, što je od ključne važnosti za sigurnost i pouzdanost elektroenergetskih sustava.

ČETVRTAK, 30. siječnja 2025., u 17 sati (Demonstracijski kabinet Nikola Tesla)ž
Renato Filipin: „Ostavština Nikole Tesle“

Tragovi Teslinih izuma mogu se naći u gotovo svakom tehničkom ili srodnom muzeju u svijetu. Najveći broj originalnih predmeta koji su pripadali tom izumitelju nalazi se u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu. Tu se nalaze i brojni dokumenti koji pokazuju da je iza njega ostao i veliki broj pronalazaka koje nije uspio patentirati. Neki patentni zahtjevi su odbijeni zbog postojećih patenata, neki zbog nemogućnosti dokaza izvedivosti, a neki zbog neplaćanja pristojbe. Također je zanimljiva dokumentacija koja opisuje otkrića na područjima molekularne fizike i metalurgije, a koja nije dovela do patentnih prijava u SAD-u.

Davor Jadrijević: „Teslin bežični prijenos energije“ u 18 sati (kino dvorana Muzeja)

Tesline ideje u patentima su fantastične. Detaljno su opisani dijelovi uređaja, samo bez podataka čemu pojedini dijelovi služe. Tesla također ne ulazi u teorijske principe na kojima bi ti uređaji trebali raditi. Njemu je izgleda sve bilo očito, a mi većinu toga i dalje ne razumijemo.
Nakon nekoliko amaterskih pokusa sa bežičnim prijenosom energije, neki se odgovori ipak pojave.







 

 

Fotografije događaja