Radno vrijeme: utorak - petak: 9 - 17, subota i nedjelja: 9 - 13, ponedjeljkom i praznikom zatvoreno.
Za posjet izložbi vrijedi ulaznica za stalni postav Muzeja.
Izložba je otvorena od 3. listopada do 15. studenog 2024.
Izložba Porodica i domaćinstvo: lepršava svakodnevica Dušana Bekara prvi put predstavljaju brojne štiklece iz bogatog opusa grafičkog dizajnera Dušana Bekara (Zagreb, 1931. – Zagreb, 2019.)
Ideja za izložbu proizašla je iz manje poznate činjenice da je upravo Bekar kreirao vizualni identitet prve međunarodne revijalne izložbe Porodica i domaćinstvo s dječjim sajmom održane ujesen 1957. u prostorima Tehničkog muzeja u Savskoj ulici u okviru Jesenskog Zagrebačkog velesajma.
Ova se izložba tematski oslanja na cjeline koje su činile okosnicu izložbe iz 1957. koja je problematizirala organizaciju obiteljskog života unutar novonastalih urbanih cjelina i općenito poboljšanje kvalitete života odnosno životnog standarda. Na valu rasta proizvodnje i modernizacije proizvodnih procesa javlja se i veća potreba za kvalitetnijom prezentacijom proizvodnih dobara i robe široke potrošnje te sadržajnijim komunikacijskim pristupima krajnjem potrošaču.
Iz šarenila autorskih dizajnerskih pristupa Bekarov rad izdvaja se direktnim porukama obojenim humorom te ljupkim i razigranim prikazima obiteljske svakodnevice. Tako tehnički aparatusi dobivaju dimenziju ljudskosti, a kućanski poslovi postaju nešto zabavno i poželjno. On stvara s lakoćom i virtuoznošću, uglavnom iz pozicije umjetničkog direktora, a često i copywritera, bilo da je riječ o likovnom rješenju baziranom na crtežu, fotografiji ili tipografiji, bilo da je riječ o oglasnoj kampanji, ambalaži proizvoda ili reklamnom plakatu.
U fokusu su izložbe dizajnerska rješenja nastala za brojne naručitelje s područja industrije – od malih tvornica do velikih gospodarskih subjekata iz druge polovine dvadesetog stoljeća. Zahvaljujući velikom rasponu i šarolikom izboru prikazanih djela izložba omogućuje čitanja iz raznih kutova u kontekstu razvoja tehnike i tehnologije, trendova u dizajnu i likovnosti općenito te napose razvoja društva. Prošarana je kuriranom selekcijom predmeta iz fundusa Tehničkog muzeja na koje se referiraju pojedina dizajnerska rješenja.
Dušan Bekar izrastao je na temeljima njemačke karikature, talijanskog manirizma, internacionalnog nadrealizma, škole švicarskog dizajna, dadaizma i Bauhausa. Završio je I. i II. industrijsku školu u Zagrebu (usmjerenje Fotokemija), radio kao kemijski laborant za suhe boje u Chromosovu laboratoriju za boje, polazio radionice za dekor HNK-a u Zagrebu te 1951. završio tečaj primijenjene grafike u agenciji Ozeha uz mentore Ferdu Bisa i Andriju Maurovića. Od 1953. nastavlja svoje profesionalno djelovanje u svojstvu samostalnog umjetnika. Za svoj je rad na području grafičkog dizajna primio brojne strukovne nagrade i priznanja.
IMPRESUM
Organizator
Tehnički muzej Nikola Tesla
Autori koncepta izložbe
Dušan Bekar
Alira Hrabar Bekar
Autori tekstova i dionica izložbe
dr. sc. Vlatko Čakširan
Alira Hrabar Bekar
Voditeljica programa
Markita Franulić
Konzervacija izložaka TMNT
Goran Martinović
Jan Cerovečki
Vlasnici izložaka
Tehnički muzej Nikola Tesla
Dušan Bekar
Oblikovanje vizualnog identiteta i postava izložbe
Dušan Bekar
Alira Hrabar Bekar
Tehnička izvedba postava
Osvald exhibition design and technique
Tisak
SF digital
Odnosi s javnošću
Marijo Zrna
Zahvale:
Hrvatski državni arhiv, Hrvatsko dizajnersko društvo, Knjižnice grada Zagreba